A nyári olimpián képzeli el a sakk jövőjét a FIDE elnöke

A nyári olimpián képzeli el a sakk jövőjét a FIDE elnöke

Bár korábban többször is felmerült annak a lehetősége, hogy a sakk az ötkarikás játékok programjába kerüljön, egyik erre vonatkozó ötlet sem valósult meg. Arkagyij Dvorkovics szeretné, ha bemutató sportágként szerepelhetnének 2028-ban Los Angelesben.

A Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) elnöke azt szeretné, ha a sportágat felvennék a nyári olimpiai játékok műsorára. Arkagyij Dvorkovics, a sportági világszövetség első embere szerint ugyanakkor egy ilyen fejlemény nem befolyásolná a sakkolimpia létét. Az orosz sportdiplomata ezt a véleményét a FIDE kongresszusán fejtette ki, amely a budapesti sakkolimpiával párhuzamosan zajlott Budapesten. Dvorkovics korábban már beszélt arról, hogy első lépésként a sakkot bemutató sportággá kívánja tenni a 2028-as Los Angeles-i olimpián.

Szeretnénk olimpiai sportággá válni. Nagyobb esélye van a sakknak az ötkarikás játékokon való részvételre, ha olyan országok valamelyikében rendezik meg, ahol a sakk nemzeti sportág. Szóval remélem, hogy egyszer az olimpiát Indiában rendezik – fogalmazott Dvorkovics.

A TASZSZ orosz állami hírügynökség beszámolójában emlékeztetett rá, hogy a FIDE először 1924-ben, a szervezet megalapításakor próbált tárgyalni a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal (NOB) a sportág olimpiai programba való felvételéről. A NOB azonban elutasítással válaszolt, mivel abban az időben nehéz volt megkülönböztetni az amatőr sakkozót a profitól. Ezzel együtt is sakkversenyre az akkori párizsi játékok idején sor került, de a viadal nem kapott hivatalos státuszt. Három évvel később a FIDE megkezdte a sakkvilágbajnokság megrendezését, amely a sportág egyik legnagyobb csapatversenyévé vált.

Az 1990-es évek végén a FIDE akkori elnöke, Kirszan Iljumzsinov részvételével folytatódtak a tárgyalások a sakk olimpiai felvételéről. 1999-ben a NOB sportágként ismerte el a sakkot. A FIDE igyekezete ezután arra összpontosult, hogy a sakk a téli olimpia műsorán kapjon helyet, majd szóba jött, hogy a programbővítés esetleges részeként a 2008-as pekingi nyári, illetve a 2014-es szocsi és a 2018-as phjongcshangi téli játékokon is képviseltetheti magát, ám végül egyik ötlet sem valósult meg.

2019-ben a Francia Sakkszövetség kérvényt nyújtott be a 2024-es párizsi nyári olimpiát előkészítő bizottsághoz, hogy a FIDE centenáriumának tiszteletére vegye fel a sakkot a versenyprogramba. A NOB elutasította a kérelmet, a sakk azonban bekerült a 2023. június 23. és 25. között Szingapúrban tartott olimpiai e-sport programjába. Ugyancsak 2023-ban a lengyelországi Európa Játékokon hivatalos mellékeseményként rendeztek villámsakk-versenyt, valamint a közép-amerikai és karibi játékokon is helyet kapott a sakk mint bemutató sport. Teljes értékű szakágként pedig része lett az Ázsiai Játékok programjának, amelyeket tavaly ősszel rendeztek Kínában.

A BÁV ART legfrissebb műtárgybefektetési indexe alapján az arany ékszerek és a műtárgyak iránti érdeklődés emelkedett az elmúlt időszakban a befektetők körében. A Z-generáció különösen nyitott a műtárgyvásárlásra.

Rohan az idő: szeptember 8-én már a 39. alkalommal rendezték meg a Budapest Félmaratont. A klasszikus, vagyis 21 kilométeres táv, a váltók és a rövidebb távok együttesen több mint tízezer embernek jelentettek aktív kikapcsolódást a nyárias időjárású vasárnapon.

Hazánkban elsőként a BKV tesztelheti a Mercedes-Benz új, elektromos-hidrogén hajtással rendelkező buszát. A járművel az utasok is kipróbálhatják, október 8. és 16. között a 8E buszjárat vonalán találkozhatnak vele a fővárosiak, és ingyenesen utazhatnak vele.

Hétvégén kezdetét veszi a magyarországi terepkerékpáros szezon. Az első versenyre október 12-én Etyeken kerül sor, a három fordulós Cyclocross Challenge első állomásaként.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe 1,48 százalékkal gyengült a mögöttünk hagyott héten. A BUX gyengélkedése mellett a vezető részvények is jelentős mínuszokat könyvelhettek el.