Budapestre invitálta a sakkvilágot a FIDE elnöke

Budapestre invitálta a sakkvilágot a FIDE elnöke

Jóval kevesebb mint egy hónap van hátra az idei sakkolimpia kezdetéig. A budapesti eseményre a Nemzetközi Sakkszövetség első embere hivatalosan is meghívta a világ sakkszerető közönségét.

A Magyar Sakk Szövetség és a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) egyidejűleg jelentette meg saját honlapján a szeptemberi, budapesti sakkolimpia menetrendjét, és tette közzé elnökeinek meghívó levelét. A 45. sportági csúcsesemény a szeptember 10-i megnyitót követően 11-én rajtol, és a svájci rendszerű, 11 fordulós viadal, amelyen 17-e szabadnap lesz, szeptember 22-én zárul.

Polyánszky Zoltán, a magyar szövetség elnöke hivatalosan is Budapestre invitálta a világszövetség, a FIDE tagjait a sakkolimpiára és a verseny idején tartandó FIDE-kongresszusra. Magyarország adott otthont az első nem hivatalos csapatok sakkolimpiájának 1926-ban, és az első két hivatalos versenyt 1927-ben, illetve 1928-ban megnyerte. Az elején ott voltunk, most pedig megünnepeljük a FIDE 100. évfordulóját a centenáriumi kongresszuson az olimpia alatt. Megtiszteltetés számunkra, hogy minden nemzetet vendégül láthatunk, és ismételten találkozási pontja lehetünk a nemzetközi sportvilágnak – írta a sportvezető.

Arkagyij Dvorkovics, a 201 tagszövetséget számláló FIDE orosz elnöke meghívó levelében hangsúlyozta, hogy a sakkolimpiák a sportág csúcsát jelentik, amelyek összehozzák a játékosokat a világ legkülönbözőbb részeiből. Kiemelte, hogy a FIDE hálás a magyar kormánynak és a Magyar Sakk Szövetségnek a 45. sakkolimpia és a centenáriumi kongresszus megrendezéséért, és idézte az esemény mottóját, amely szerint "Magyarországon a sakk otthon van". Hozzáfűzte, hogy Magyarországnak erős a sakkhagyománya, és egy olyan országról van szó, amely oly sokat adott és ad a sakknak. Külön megemlítette Maróczy Gézát, Lilienthal Andort, Szabó Lászlót, Portisch Lajost, Adorján Andrást, Ribli Zoltánt, Lékó Pétert is, a Polgár nővéreket pedig a magyar sakkcsodáknak nevezte.

Mozgalmasan, és pozitívan telt az év első hónapja a pesti parketten. A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe, a BUX egy hónap leforgása alatt további 7,8 százalékos bővülést produkált.

A gasztronómia és a filozófia egyedi összjátékát vitte színpadra a Magyar Színház, január 31-től ugyanis felkerült a repertoárba A bor filozófiája. Hamvas Béla elmélkedése Istenről, a borról és az életről gondolatébresztő, mégis szórakoztató előadás formájában tárul a nézők elé.

A GKI és a Századvég is a fogyasztói bizalom minimális csökkenését mérte januárban, az üzleti szféra hangulatának mozgását azonban ellentétesen látja a két elemző cég. A konjunktúraindex mindkét esetben negatív tartományban van.