Sok cég életét felforgathatja az új uniós jogszabály

Sok cég életét felforgathatja az új uniós jogszabály

A közelmúltban életbe lépett az Európai Unió rendelete a mesterséges intelligencia fejlesztéséről, forgalmazásáról és használatáról. A szakértők úgy vélik, hogy a jogszabály nagyobb jelentőségű lesz, mint az elmúlt években sokat emlegetett uniós adatvédelmi rendelet, a GDPR.

Lassan már nem túlzás azt állítani, hogy napjainkban szinte minden a mesterséges intelligenciáról szól, így aki versenyben akar maradni, annak most ezen a területen kell fejlesztenie. A trendre reagálva megjelent az Európai Unió rendelete (EU AI Act), mely a mesterséges intelligencia rendszerek fejlesztésére, forgalmazására, szolgáltatás nyújtására és használatára vonatkozik, ezeket igyekszik egész Európában egységesen szabályozni. A jogszabály nem magát a mesterséges intelligenciát szabályozza, hanem annak használatát.

Az augusztus elsején hatályba lépett rendelet egy átfogó EU-s digitális szabályozáscsomag része, amelynek fő célja, hogy az Európai Unió felkészüljön a digitális korra. A rendelet a várakozások szerint elősegíti majd az innovációt és a mesterséges intelligencia emberközpontú, és megbízható elterjedését. Kiemelt célja, hogy megvédje az uniós állampolgárok egészségét, biztonságát és alapvető jogait, valamint a demokráciát, a jogállamiságot és a környezetet a lehetséges káros hatásoktól. A jogszabály ideális tesztkörnyezetet biztosítana Európában különösen a startupok és a kkv-k számára.

Az EU AI Act hatása várhatóan még a GDPR-nál is nagyobb lesz a vállalatok számára. A jogszabály által a mesterséges intelligencia rendszerek használatára vonatkozó követelmények az MI értéklánc és életciklus minden szereplőjére vonatkoznak, a fejlesztőktől a felhasználókig – hangsúlyozta Albert Lili, a Deloitte Legal Adatvédelmi és Technológiai Csoportjának ügyvédje.

Habár minden területen tevékenykedő vállalatokra vonatkozik a tervezett szabály, a leginkább érintett szektorok a pénzügyi szolgáltatások (különösen a bankok), a technológia, az élettudományok és az egészségügy, valamint a közművek. Ennek oka abban keresendő, hogy valószínűleg ezekben a szektorokban vannak a legmagasabb koncentrációban azok a rendszerek, amelyeket az AI rendelet „magas kockázatúnak” minősít, mint például a biometrikus kategorizálás, az érzelemfelismerés, a hitelképesség értékelése, valamint a toborzáshoz és a kritikus infrastruktúrához kapcsolódó bizonyos megoldások. Az AI Act-nek való megfelelésfeltétele lesz a hatálya alá esőrendszerek forgalomba hozatalának és üzembe helyezésének, valamint használatának.

A rendelet ugyan már hatályba lépett, de biztosít egy átmeneti időszakot a vállalatok számára a követelmények teljesítéséhez. Az „elfogadhatatlannak” minősített rendszerek tilalma 6 hónapon belül hatályba lép. Ez vonatkozik majd azokra a rendszerekre, amelyek különösen károsak és visszaélésszerűek, mivel ellentétesek az Európai Unió értékeivel, mint például az emberi viselkedés manipulálása, vagy a sebezhetőségek kihasználása. A mesterséges intelligencia rendszerek egyéb felhasználásai esetében a rendelet követelményeinek való megfelelés 24 hónapon belül szükséges.

A megfelelés elmulasztása szankciókat vonhat maga után, amelyek akár a globális árbevétel 7 százalékát is elérhetik tiltott felhasználások esetén, vagy 3 százalékát egyéb nem megfelelés esetén.

Éppen ezért a vállalatoknak első lépésben felül kell vizsgálniuk meglévő rendszereiket, hogy azok megfelelnek-e az új szabályozásnak, ugyanis csak így kerülhetik el a negatív következményeket. A vizsgálat során meg kell állapítani, hogy a cégek megoldásai mesterséges intelligenciának minősülnek-e, vagyis hogy vonatkozik-e rájuk az EU rendelete. Azoknak a vállalatoknak pedig, melyek használnak ilyen megoldásokat, kockázat- és hatásvizsgálatot kell végezniük.

Ötből négy napot erősödéssel fejezett be a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe. A BUX a héten csúcsot is döntött, végül pénteken visszafelé korrigálással zárt. A vezető részvények a Telekom kivételével erősödtek.