Megnevezték a 2023-as év legjobbjait a sportági szövetségek

Az idei évben is világbajnoki és Európa-bajnoki címek sorával örvendeztették meg a szurkolókat a magyar sportolók. A hagyományokhoz híven minden sportág kiválasztotta az év legjobbjait. Volt ahol könnyű, máshol nagyon nehéz volt a döntés.

A Magyar Távirati Iroda Sportszerkesztőségének felkérésére a hazai szövetségek 1964 óta minden esztendőben eldöntik: kik sportágukban az év legjobbjai. Idén rekordszámú 64 sportág szövetsége válaszolt az MTI megkeresésére.

A voksolás történetében az abszolút csúcstartó Portisch Lajos sakknagymester, aki 23-szor lett első 1964 és 1994 között.

Az idei győztesek közül kiemelkedik a tájékozódási búvárúszó Balázs Péter 20. elsőségével, míg a vitorlázó Érdi Mária 11. alkalommal, a sífutó Kónya Ádám és a bridzsező Fischer Brigitta tizedszer, a gyorsasági görkorcsolyázó Gardi Dominika, valamint a versenytáncos Andrea Silvestri és partnere, Váradi Martina egyformán kilencedszer, a rövidpályás gyorskorcsolyázó Jászapáti Petra pedig nyolcadik alkalommal bizonyult a legjobbnak.

A legeredményesebb hazai klubok közül a Ferencváros és az MTK egyaránt hat, az Újpest, a Budapesti Honvéd és a Vasas három elsőséget mondhat magáénak. Külföldi egyesület képviseletében tizenkét versenyző zárt az élen.

A 2023-as év legjobb sportolóinak névsora

(Név, klubcsapat, megjelölve hányadszor zárt az élen)

Asztalitenisz:

  • Lakatos Tamás (Lille Metropole Tennis de Table) 2.
  • Madarász Dóra (Budaörsi Sport Club) 2.

Atlétika:

  • Halász Bence (Szombathelyi Dobó Sportegyesület) 5.
  • Krizsán Xénia (MTK Budapest) 2.

Baseball/Softball:

  • Laffer Benedek (Jánossomorja Baseball Egyesület) 1.
  • Fekete Anna (J.B.E.) és Tóth Lídia (Érd Baseball és Softball Teams Egyesület) 1-1.

Birkózás:

  • nők: Bognár Erika (BHSE) 1.
  • kötöttfogás: Losonczi Dávid (ESMTK-KIMBA) 1.
  • szabadfogás: Muszukajev Iszmail (FTC) 3.

Bridzs:

  • Czímer Csaba (Hegyvidék SE) 1.
  • Fischer Brigitta (MTK Budapest) 10.

Búvárúszás:

apnea:

  • Mayer András (nOxygen Apnea Club) 1.
  • Korok Fatima (Korok SE) 2.

uszonyosúszás:

  • Kiss Nándor (Mátrai Erőmű Búvárklub) 1.
  • Pernyész Dorottya (Mátrai Erőmű Búvárklub) 2.

tájékozódási búvárúszás:

  • Balázs Péter (Amphora Búvárklub) 20.
  • Hatházi Katalin (Amphora Búvárklub) 7.

Cselgáncs:

  • Tóth Krisztián (MTK Budapest) 6.
  • Özbas Szofi (Atomerőmű SE) 3.

Curling:

  • Tatár Lőrinc (UTE) 1.
  • Joó Linda (Vasas SC) 1.

Erőemelés:

erőemelés:

  • Enahoro Asein (Westfit Gym SE) 2.
  • Sallai Eszter (PowerBuilder SE) 2.

fekvenyomás:

  • Kubatov Géza (Sugó Power SE) 4.
  • Salamon Erika (Tabi Fitness Klub SE) 1.

Evezés:

  • Galambos Péter (MTK Budapest) 6.
  • Pádár Luca (Szolnoki Sportcentrum Nonprofit Kft.) 1.

Fallabda:

  • Czakó Vince Attila (Budaörsi Labda Egylet) 1.
  • Juhász Nóra (Tatabányai Squashberek Sportegyesület) 1.

Fitnesz:

  • Karikó Brigitta (Marcipán Fitness SE) 1.

Floorball:

  • Pfneiszli Péter (SZPK Sárosi Optika Komárom) 1.
  • Babusa Karolin (SZPK Mentőangyalok Komárom) 1.

Footgolf:

  • Bacskai Bence (Royal) 4.
  • Ujvári Izabella (All Stars Footgolf Club) 4.

Golf:

amatőr:

  • Somogyi Bence (Zala Springs Golf Resort) 1.
  • Jaczkovics Emma (Golfiesta SE) 2.

profi:

  • Csányi Olivér (PGA of Hungary) 1.
  • Vadkerti Adél (PGA of Hungary) 4.

Gó:

  • Bővíz Dominik (MGE) 4.
  • Simon Zsófia (Pagoda) 1.

Gyorsasági görkorcsolya:

  • Szélinger Benjamin (Savária Speedskating) 1.
  • Gardi Dominika (Tornádó Team Szeged) 9.

Hódeszka:

  • Szabó Marcell (MESE) 1.
  • Brunner Blanca (Hópárducok SE) 1.

Íjászat:

  • A 3D világbajnokságin aranyéremes csapat: Szedlár János (Encsencsi Vadász Íjász E), Gondán György (Eleven Világ ÍSE), Horváth Ádám (Mesteríjász Kft) 1.

Jet-ski:

  • Jászai Csongor (Aktív SC Szabadidő és Extrémsport Sportegyesület) 2.

Jégkorong:

  • Bálizs Bence (Sparta Sarpsborg) 1.
  • Garát-Gasparics Fanni (Ottawa) 3.

Kajak-kenu:

  • Nádas Bence (Szegedi Vízisport Egyesület) 1.
  • Csipes Tamara (Budapesti Honvéd Sportegyesület) 3.

Karate:

  • Hárspataki Gábor (MTK) 6.
  • Kákosy Olívia (UTE) 1.

Kerékpár:

  • Valter Attila (Jumbo-Visma) 5.
  • Vas Kata Blanka (SD Worx) 5.

Kickbox:

  • Fésű Lajos (Csepeli HALKER-Király Team) 3.
  • Busa Andrea (Csepeli HALKER-Király Team) 4.

Korcsolya:

rövidpályás gyorskorcsolya:

  • Nógrádi Bence (FTC) 1.
  • Jászapáti Petra (Szegedi Korcsolyázó Egyesület) 8.

műkorcsolya:

  • Pavlova Maria, Sviatchenko Aleksei (páros, FTC) 1.
  • Ignateva Mariia, Szemko Danijil (jégtánc, Hoffmann Korcsolya Akadémia) 2.

szinkronkorcsolya:

  • Team Passion 2.

Kosárlabda:

  • Hanga Ádám (Crvena zvezda) 7.
  • Kiss Virág (Mersin) 1.

Labdarúgás:

nagypálya:

  • Szoboszlai Dominik (Liverpool) 2.
  • Zeller Dóra (1. FC Köln) 1.

futsal:

  • Alasztics Marcell (Szombathelyi Haladás) 2.
  • Horváth Viktória (DEAC) 1.

Lábtoll-labda:

  • Rab Alexander (Újszászi VVSE) 1.
  • Farkas Lilla (Újszászi VVSE) 3.

Lovassport:

  • Hölle Martin (Újhartyán Gyémánt Lovaspark SE) 4.

Modellezés:

  • Berta András (Műegyetemi Modellező Klub) 1.
  • Bauer Szonja (Cavalloni Ferenc Modellező Sportegyesület) 1.

Motorsport:

  • Surányi Balázs (Healtech Electronics Ltd. ) 1.
  • Nagy Vivien Alexa (SANDVIKEN Motorsport Békéscsaba SE) 1.

Motoros vízisport:

  • Horváth Attila (Starthu-Teo Kft Egyesület) 1.

Ökölvívás:

  • Kovács Richárd (NYVSC) 1.
  • Hámori Luca (Fitt-Box Club Kőszeg) 3.

Öttusa:

  • Bőhm Csaba (Kőbánya SC) 1.
  • Gulyás Michelle (UTE) 2.

Padel:

  • Szakács Olivér (Premier Padel) 1.
  • Andrejszki Dóra (BVSC) 2.

Repülő- és légi sport:

  • Feith Máté (Magyar Bázisugró és Ejtőernyős SE) 1.

Repülő korong:

  • Klement Ferenc (Bp Heroes SE) 1.
  • Takács Luca (Bp Heroes SE) 1.

Ritmikus gimnasztika:

  • Pigniczki Fanni (MTK Budapest) 6.

Rögbi:

7-es:

  • Suiogan Tímár (Esztergomi Vitézek RAFC)
  • Vitéz Georgina (Bp. Medvék RCE)

15-ös:

  • Stiglmayer Márk (Esztergomi Vitézek RAFC)

Röplabda:

teremröplabda:

  • Bögöly Gábor (Fino Kaposvár) 1.
  • Németh Anett (Pinerolo) 2.

strandröplabda:

  • Hajós Artúr és Stréli Bence (SRSE) 5.
  • Villám Lilla és Vaida Beáta (ÉDRA) 3., illetve 2.

Sakk:

  • Berkes Ferenc (ASE Paks) 2.
  • Gaál Zsóka (Sentimento Ajka Bányász Sportkör) 1.

Sí:

alpesi sí:

  • Úry Bálint (Fullsport SE) 3.
  • Tóth Zita (Vasas SC) 6.

sífutás:

  • Kónya Ádám (Veszprémi Sí Egylet) 10.

sílövészet/biatlon:

  • Gyallai Soma (Gyötri SE) 3.

Sportlövészet:

  • Pekler Zalán (Erődök Városa Sportlövő Egyesület) 2.
  • Fábián Sára (Csepel TC) 1.

Súlyemelés:

  • Fekécs Szilárd (Tatabányai SC) 4.
  • Mitykó Veronika (Békéscsabai SSZSE) 4.

Szektorlabda:

szektorlabda szakág:

  • Pákai György (DÖKE Komló) 7.

12 érintéses szakág:

  • Kovács Nándor (Debreceni SC) 2.

Szinkronúszás:

  • Bastianelli Angelika (Sirenia SE) és Barbócz Blanka (BHSE) 1.

Szkander:

  • Németh Róbert (Dóró Team) 1.
  • Kőváriné Ivánfi Brigitta (Megtorló Karok Szolnok) 7.

Szörf:

  • Kossovics Máté (Körte Hegyi és Vízi Sportok Egylete) 1.
  • Simon Hanna (Körte Hegyi és Vízi Sportok Egylete) 2.

Szumó:

  • Buzás Patrik (Érdi Spartacus SC) 3.
  • Elekes Enikő (Kőbánya Sport Club) 2.

Tájékozódási futás:

  • Ormay Mihály (Tabáni Spartacus SKE) 1.
  • Mag Viktória (Salgótarjáni Dornyay Sportegyesület) 2.

Táncsport:

akrobatikus rock and roll:

  • Deli Alex – Bihari Luca (Rock and Magic Sportegyesület)

versenytánc:

  • Andrea Silvestri (Valcer TáncSport Egyesület) 9.
  • Váradi Martina (Valcer TáncSport Egyesület) 9.

autentikus-, modern és divattánc:

  • Geréb Luca Zsuzsanna (Kézér Tánclabor Sportegyesület)

Teqball:

  • Katz Balázs (Taksonyi Teqball SE) 1.
  • Janicsek Zsanett (Taksonyi Teqball SE) 1.

Teke:

  • Móricz Zoltán (Répcelaki SE) 1.
  • Hári Boglárka (FTC) 2.

Tekvondó:

  • Józsa Levente (TFSE) 1.
  • Márton Luana (Hankuk International School) 1.

Tenisz:

  • Marozsán Fábián (Hajdúszoboszló SE) 1.
  • Bondár Anna (Hajdúszoboszló SE) 3.

Tollaslabda:

  • Pytel Gergő (Multi Alarm SE) 2.
  • Sándorházi Vivien (Városi Sportegyesület Dunakeszi) 1.

Torna:

szertorna:

  • Mészáros Krisztofer (Győri AC) 3.
  • Kovács Zsófia (Dunaújvárosi Központi SE) 6.

aerobik:

  • Lőcsei Zoltán (Óbudai WDSE) 1.
  • Fejér Fruzsina (Óbudai WDSE) 1.

akrobatikus torna:

  • Balogh Máté, Vass Kovács Kamilla vegyes páros (Balance Akrobatika és Torna Club) 1.

gumiasztal:

  • Vincze Ákos (DKSE) 2.

Triatlon:

  • Lehmann Csongor (Tiszaújvárosi Triatlon Klub) 2.
  • Bragmayer Zsanett (Team Újbuda SE) 5.

Úszás:

  • Kós Hubert (BVSC-Zugló) 1.
  • Pádár Nikolett (Szegedi Úszó Egyesület) 1.

nyíltvízi:

  • Rasovszky Kristóf (Balaton ÚK) 5.
  • Fábián Bettina (FTC) 1.

Vitorlázás:

  • Vadnai Jonatán (Balatonfüredi Yacht Club) 2.
  • Érdi Mária (Magyar Villamos Művek Sportegyesület) 11.

Vívás:

  • Koch Máté (Vasas SC) 1.
  • Battai Sugár Katinka (DEAC) 1.

Vízilabda:

  • Zalánki Gergő (Pro Recco) 1.
  • Garda Krisztina (DFVE Vízilabda Kft.) 1.

Vízisí és wakeboard:

  • Orbán Olivér (kábelwakeboard) 3.

A Budapesti Értéktőzsde minimális erősödéssel fejezte be a hetet, ezzel újabb történelmi csúcsot döntött. A vezető részvények a Magyar Telekom kivételével zöldben zárták a kereskedést.