Meghódítaná a svéd energetikai piacot a magyar techvállalat

Meghódítaná a svéd energetikai piacot a magyar techvállalat

Napjaink energiaválsága komoly kihívások elé állítja az energetikai vállalatokat és erőműveket. A magyar Enerhash innovatív megoldása az energiaszektorban és az adatközpontok piacában rejlő szinergiákat kiaknázva nyújt lehetőséget a hatékonyságnövelésre.

A magyar Enerhash Technologies Zrt. célja, hogy infrastruktúra-fejlesztéseket és adatközpont-beruházásokat hajtson végre, és értékesen hasznosítsa az energiatermelők tartalék kapacitásait. Az energetikai techcég legutóbb több mint 2,5 milliárd forint értékű magánbefektetői tőkebevonást valósított meg, amit infrastruktúra-fejlesztésre és szervergépbeszerzésre fordított.

Ennek köszönhetően nagyszabású együttműködés valósulhatott meg Svédországban az egyik állami energetikai nagyvállalattal, valamint további együttműködések felé nyitotta meg az utat az ország középső részén.

A világ legolcsóbb áramát használhatják az északi sarkkörön

A svéd energetikai vállalat 79 erőművel van jelen Svédországban, ezek jelentős része az északi sarkkörön működik. Mivel a hatalmas kiterjedésű északi régiók népsűrűsége rendkívül alacsony, így a környéken kicsi a felvevőpiac, alacsony az áramfogyasztás – ezzel párhuzamosan pedig többletkapacitás jelentkezik. Mindez rendkívül alacsony áramárakat eredményez: a térségben 1 megawatt áram sok esetben akár 1 euróba kerül, míg nem ritka, hogy hazánkban ugyanennyi mennyiségért ennek ötszázszorosát is elkérik.

Az Enerhash életében jelentős mérföldkőnek számító svédországi beruházás keretében egy 3 MW kapacitású számítástechnikai adatközpontot telepítettünk Svédország északi régiójában a vízerőművek szabad kapacitásainak hasznosítására. Az állami energetikai vállalatnak kiegyensúlyozó szolgáltatást nyújtunk az áramhálózaton, a vízerőművek pedig ellátják az adatközpontot árammal, amit károsanyag-kibocsátás nélkül hasznosítva, számítási kapacitássá alakítva értékesítünk – akár például bitcoin-bányászatra is – ismertette az észak-svédországi beruházás részleteit Jogg Dániel, az Enerhash társalapítója.

Svédország energiamixében az ország földrajzi adottságainak köszönhetően a vízerőművek jelentős súllyal vannak jelen. A megújuló energiatermelés jellemzőiből kifolyólag azonban gyakori a termelés kiegyensúlyozatlansága – az észak-svédországi vízerőművek és szélerőművek esetében a túltermelés.

Ezt az áramot használja fel az Enerhash által fejlesztett innováció. A közvetlenül az erőművek mellé telepített csúcstechnológiás számítástechnikai Enerhash-adatközpontok ugyanis képesek folyamatosan felhasználni az erőművek által termelt áramot. Az erőművek ezzel stabil bevételi forráshoz jutnak, miközben igény esetén az áramot egy gombnyomással a közcélú hálózatba tudják táplálni.

Az ideiglenesen kieső megújuló kapacitásokat így nem szükséges a veszteséges ki- bekapcsolgatással pótolni. A többlettermelés esetén felhasznált áramot az adatközpontok értékesíthető számítási kapacitássá alakítják, amit többek között a mesterséges intelligencia, a vizualizáció, a modellezés vagy épp a blokklánc területén lehet hasznosítani.

Az ország sarkköri térségében az alulfogyasztás miatt jelenleg a világon a legolcsóbb az áram, mivel a régió folyamatosan hálózatba kötött erőműveinek többletkapacitásuk, túltermelésük van a 100 százalékban megújuló vízenergiából. Az északi sarkkörön az állami energetikai vállalattal az együttműködés így hosszú távon garantálja a 30-40 euró/megawattóra alatti áramárat, ami stabilitást és tervezhetőséget jelent – egészítette ki Jogg Balázs, a magyar vállalat másik társalapítója, aki hozzátette, hogy Svédország középső részén újabb adatközpont telepítését készítik elő, melyhez a techcég további befektetői tőkebevonást tervez.

Az európaiak többsége az ideinél több utazást tervez az új évre. A fenntartható utazás és a workation is egyre népszerűbb a turisták közében. Az utazni vágyók több mint fele az ideinél nagyobb költségvetéssel tervez.