2022 júniusában csupán 5193 új egyéni vállalkozó bejegyzés történt Magyarországon, ami 30 százalékkal alacsonyabb az elmúlt években megszokott havi értékeknél. Ezzel a 6 évvel ezelőtti szintre esett vissza az egyéni vállalkozó-bejegyzések száma.
A csökkenés egyértelműen a kata szigorítással kapcsolatos várakozásoknak köszönhető. Ezzel együtt még mindig sokkal több az új egyéni vállalkozó, mint a társas vállalkozás, cégalapításból ugyanis csak 2659 került közzétételre június hónap során. A júniusi cégalapítási érték ugyan 10 százalékkal alacsonyabb, mint a 2020-as rekordmagas cégbejegyzési értékek, de az egy igen zavaros időszak volt a koronavírus első hullámát követően. A koronavírus-járványt megelőző időszakhoz mérten a cégalapítások magasnak számítanak, és a kata szabályok változása miatt a társas vállalkozások száma újra komolyabb növekedés elé nézhet.
Az elmúlt 2 évet nézve is igen látványosak a júniusi adatok. Az újonnan induló egyéni vállalkozók száma nagyságrendileg arra a szintre esett vissza, mint a koronavírus első hullámakor volt. Az egyéni vállalkozók száma jellemzően csak az év utolsó hónapjában szokott ennyire visszaesni, de az egyértelműen szezonális hatásoknak köszönhető, az év utolsó hónapjában ugyanis már nem igazán éri meg egyéni vállalkozást indítani a különböző költségek miatt, és az adminisztráció sem olyan gördülékeny már decemberben. A nyári hónapok ugyanakkor jellemzően erősek szoktak lenni egyéni-vállalkozás bejegyzése szempontjából, így a mostani alacsony értékek egyértelműen a kata szigorítással kapcsolatos híreknek köszönhető.
A társas vállalkozások alapításait és megszűnéseit elemezve is kirajzolódik egy új fejlemény. A koronavírus előtti években a társas vállalkozások száma csökkenőben volt, a megszűnések száma hónapról hónapra meghaladta az újonnan bejegyzett társas vállalkozások számát. Ez a trend a koronavírus különböző hullámai alatt jelentősen felborult. Egyrészt azért, mert az egyik megszüntetésre irányuló eljárástípus hivatalosan befagyasztásra került, másrészt sokan próbálkoztak új vállalkozás indításával a válság hatására vagy kényszerhelyzetből, vagy új lehetőségek után kutatva.
A koronavírus okozta gazdasági és jogszabályi változások már lecsengtek, de az adatok alapján nem tért vissza a 2020 előtti időszak a cégalapítások és cégtörlések tekintetében. A cégtörlések száma a korábbinál valamivel alacsonyabb szinten látszik állandósulni, a cégalapítási értékek pedig magasabbak a koronavírus előtti időszaknál.
A megszűntetésre irányuló eljárások között továbbra is a kényszertörlési eljárások dominálnak. Június folyamán 2019 kényszertörlési eljárás került közzétételre, ami az összes megszüntetésre irányuló eljárás 61 százaléka. A kényszertörlések száma az elmúlt évek adatait nézve összességében megszokottnak mondható, de abszolútértékben természetesen nagyon magas, hiszen ezek többnyire magára hagyott vállalkozások, és ekkora tömegben nem festenek túl jó képet a hazai cégvilágban.
Végelszámolási eljárásból 942 darab indult június folyamán, ami ugyan mintegy 30 százalékkal magasabb, mint az elmúlt 3 hónap értékei, de még benne van az eljárástípus megszokott ingadozási sávjában. Felszámolási eljárásból csak 324 indult a hónapban, ami viszonylag alacsony értéknek számít. Magyarországon év eleje óta csökken az újonnan induló felszámolási eljárások száma, ami igen bíztató jel, különösen azt figyelembe véve, hogy mind a koronavírus-járvány előtti, mind a pandémia alatti időszakhoz képest alacsony a jelenlegi felszámolási arány.
Összességében az év második felében a hazai társas vállalkozások számának növekedése várható, éves szinten 30 ezer fölötti cégalapítás is valószínűsíthető. Ezen felül, ha az egyéni vállalkozók nagyobb aránya terelődik át a cégek irányába, akkor az is elképzelhető, hogy a 2021-es – igen magas, rendkívüli értéknek számító – 34 ezer cégalapítási értéknél is több új társas vállalkozás jön létre 2022 során.
Az Opten – Cégfluktuációs Index (az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez) júniusi értéke átlagosan 10-11 százalék körül mozgott. Megyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten – CFI Zala, Tolna és Veszprém megyékben érte el a legjobb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Fejér és Jász-Nagykun-Szolnok megye produkálta.