Óvatosságra inti az ingatlanpiacot a válság

Óvatosságra inti az ingatlanpiacot a válság

A lakáspiaci kilátások 2021 végén tetőztek, az idei első negyedévben romlottak, s ez az elbizonytalanodás a második negyedévben is csak vidéken oldódott kissé. Az országos lakáspiaci index értéke az előző megkérdezéshez képest stagnált, az országos index 2 ponttal emelkedett.

Az ingatlanpiac keresleti oldalát ösztönzik az emelkedő jövedelmek, az állami támogatások (csok, falusi csok, 5 százalékos áfa-kulcs az új lakások esetében) valamint a kedvezményes kamatozású hitelek (az MNB zöld hitele és a babaváró hitel). Ugyanakkor a piaci szereplőinek többféle kockázattal is szembesülniük kell. A gyorsuló infláció (s ezen belül is a rendkívül dinamikusan növekvő építési árak) és az emelkedő kamatokon kívül az orosz-ukrán háború okozta bizonytalanság is jelen van. Ez utóbbi az ingatlanokkal foglalkozó cégek 47 százaléka szerint alapvetően negatív, s csak 14 százalékuk szerint pozitív hatású (miközben 39 százalékuk szerint e konfliktusnak nincs érdemi hatása).

A jelen felmérés eredményei szerint a lakáspiaci túlkereslet várhatóan a következő egy évben is fennmarad minden régióban. Az ingatlanokkal foglalkozó fővárosi vállalkozások körében a következő 12 hónapra vonatkozó várakozások az egy negyedévvel korábbihoz képest alig változtak. Érdemi javulás a pesti zöldövezeti ingatlanok és a budai panellakások piacára vonatkozó kilátások esetében volt tetten érhető. Kelet-Magyarországon vegyes a kép. Míg a panel társasházi lakások esetében enyhén javulóak, addig a tégla lakások esetében valamelyest romlóak a kilátások. Nyugat-Magyarországon a családi házakra vonatkozó várakozások kissé javultak, a többi szegmensben nem történt érdemi változás.

A GKI-Masterplast fővárosi lakáspiaci indexe (amely az ingatlanos cégek, illetve a lakosság várakozásait sűríti egyetlen számba) negyedéves alapon lényegében nem változott, ami éves alapon 2 pontos növekedést jelent. Az ország egészére vonatkozó index negyedéves alapon 2, éves alapon 1 pontos emelkedést mutat.

Budapesten a használt lakások árának növekedésére számít a megkérdezett ingatlanos cégek csaknem fele, vidéken több, mint fele. Budapesten és Nyugat-Magyarországon 4-5, a kelet-magyarországi körzetben 8 százalék körüli áremelkedés várható.

Az új építésű lakások árának emelkedésre a válaszadók ingatlanosok kétharmada, csökkenésre egyikük sem számít. Itt az árakat nem csak az emelkedő építési költségek, hanem a szűkre szabott kínálat is felfelé tolja. A közeljövőben ezen a területen csaknem 10 százalékos áremelkedés várható.

A lakásbérleti piacon is kétharmados a díjak emelkedésére számítók aránya, miközben csökkenésre alig számít valaki. A következő egy évben 7 százalék körüli díjemelkedés valószínű.