Erősítette a cégvilágban a pesszimizmust a háború híre

Erősítette a cégvilágban a pesszimizmust a háború híre

A GKI konjunktúraindexe a januári emelkedést követően februárban minimálisan csökkent. Az üzleti várakozások főként az iparban romlottak.

Az üzleti szférán belül februárban a szolgáltató cégek kivételével minden ágazat pesszimistábbá vált, főleg az ipar. Az ipari bizalmi index februárban a tavaly évvégi szint alá esett. Egyaránt romlott az elmúlt időszak termelésének, a rendelésállománynak és a készletszintnek a megítélése. Gyengültek a termelési várakozások, az exportrendeléseket azonban a januárihoz képest kedvezőbbnek érezték a válaszadók. Az építőipari termelők februári hangulata lényegében megegyezett a decemberivel.

A magasépítők kilátásai januárhoz képest valamelyest romlottak, de a mélyépítőké javultak. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség februárban minimálisan javult, a rendelésállományok értékelése gyakorlatilag nem változott. A kereskedelmi bizalmi index minimálisan csökkent. Ez az egyetlen ágazat, ahol valamivel több a pesszimista, mint az optimista vállalkozás. Az eladási pozíció megítélése kedvezőbb lett, a rendelésekről és a készletszintről alkotott vélemény viszont rosszabb. A szolgáltatói bizalmi index februárban megközelítette a koronavírus-járvány kezdetétől számított időszak csúcspontját. Az általános üzletmenetről és a várható forgalomról alkotott vélemény egyaránt javult.

Februárban megállt az üzleti szféra foglalkoztatási hajlandóságának három hónapja tartó csökkenése, főleg a szolgáltató cégek optimizmusának köszönhetően. Csak az építőiparban lett gyengébb a létszámbővítési szándék, de itt is több az alkalmazottak számának növelésére, mint csökkentésére számító cég. Ugyanakkor a lakosság munkanélküliségtől való félelme két hónapos gyengülés után érezhetően markánsabbá vált.

A cégek áremelési törekvése tovább erősödött, különösen a szolgáltató szektorban, de fokozódott az építőiparban is. A kereskedelmi cégek körében ugyan némi gyengülés következett be, de így is e cégek mintegy 70 százaléka készül áremelésre. A fogyasztók inflációs várakozása viszont több hónapos erősödés után harmadik hónapja gyengül. A magyar gazdaság jövőbeli helyzetét a vállalatok továbbra is pesszimistán látják, de ennek mértéke második hónapja enyhül. Immár a szolgáltató cégek a legkevésbé borúlátók. A lakosság véleménye viszont kissé kedvezőtlenebb lett.

A GKI fogyasztói bizalmi index februárban – novemberi zuhanását követően – már harmadik hónapja javult, és elérte nyári, viszonylag kedvező szintjét. A lakosság saját pénzügyi helyzetét a januárinál kedvezőbbnek, lényegében a válság előttivel azonosnak érezte. A saját jövőbeli megtakarítási képesség megítélése elérte mindenkori csúcspontját.

Szimbolikus kereskedésindító csengetéssel ünnepelte a közelmúltban részvényei tőzsdei bevezetését a Kermann IT Solutions Nyrt. A vállalat papírjaival a Budapesti Értéktőzsde Xtend kategóriában lehet kereskedni.