Sikeresen véget ért a 2016-ban kezdődött, kecsegék védelmét szolgáló bécsi akció. A tokhalfélék, ahová a kecsege is tartozik, a túlhalászatnak és vándorútjuk megzavarásának köszönhetően az elmúlt évszázadban eltűntek a Duna felső és középső részéről. Ausztriában már csak egy kis területen, a Felső-Dunán él vadon tokhalfajta, a kecsege, de ez is erősen veszélyeztetett.
Bécs Városa és a Bécsi Agrártudományi Egyetem (BOKU) kutatói 2016 óta közösen dolgoztak az Európai Unió LIFE projektjén, melynek c��lja a kecsegék állományának megerősítése és megóvása volt. A bécsi Duna-szigeten, egy konténerben több százezer kecsegét neveltek fel, hogy később saját, önfenntartó populációkat hozzanak létre. A most véget ért kezdeményezés összesen 150000 kecsege visszatelepítését tűzte ki céljául – ezt a számot messze sikerült túlteljesíteni. Öt év alatt ugyanis több mint 235.000 példány lelt új otthonra a Dunában és a Morvában.
A tenyésztőkonténerek nagy népszerűségnek örvendtek: több mint negyven iskoláscsoport és ötven delegáció kereste fel őket. Utóbbiak Ausztriából, az Európai Bizottságtól és más EU-országokból érkeztek, de Kínából is jöttek érdeklődők. A projekt során szabadon engedett kecsegéket jeladóval és mikrocsippel szerelték fel, így még több évig nyomon lehet követni mozgásukat. A bécsi projektben, melyet hatvan százalékban az EU finanszírozott, az osztrák főváros és a BOKU szakértői mellet részt vettek a Szlovák Tudományos Akadémia munkatársai is.