Lengyelországban terjeszkedik a Péntech, a digitális faktoring és online hitelezés úttörője

Lengyelországban terjeszkedik a Péntech, a digitális faktoring és online hitelezés úttörője

A Péntech Solutions a magyar digitális faktoring piac első számú úttörője, platformjukon már közel 600 hazai cég regisztrált. Céljuk azonban az első naptól kezdve egy nemzetközi vállalkozás felépítése volt, így a piac alapos elemzése után 2021 februárjában a Péntech megalapította lengyel leányvállalatát, amely teljes körű faktoring szolgáltatást nyújt Lengyelországban bejegyzett cégek részére.

A finanszírozással kapcsolatos kihívások sajnos jó néhány kis- és középvállalkozás életét megnehezítik, a csődbe menő KKV-k több, mint fele a likviditási problémákat nevezi meg a csőd fő kiváltó okaként. A megemelkedett fizetési határidők leküzdésére sok esetben egy külső forrás bevonása képes a legjobb és leggyorsabb megoldást nyújtani, akár faktoring, akár online hitelezés formájában.

A hagyományos faktoring elsősorban a nagyobb cégeknek kedvez, a kisebb, fiatalabb vállalkozások sokszor kiesnek a szűrőn. A digitális faktoring ezzel szemben gyors és átlátható megoldást kínál a kis- és középvállalatok számára is.

A terjeszkedés során fontos szerepet játszott, hogy a lengyel faktoring piac nagyjából a tízszerese a magyar faktoring piacnak, így kifejezetten vonzó célpont a Péntech számára. Ezzel együtt a lengyel fizetési határidők jóval hosszabbak, mint az itthon megszokott átlagos 30 nap. Így a lengyel cégek számára különösen nagy segítséget nyújthat a rugalmas, kedvező díjszabású, digitális faktoring szolgáltatás. Az online folyamatnak köszönhetően pedig a teljes ügymenet sokkal gyorsabb, egyszerűbb és kényelmesebb.

A lengyel leányvállalatnál első körben a piaci validáción és a hatékony helyi pénzügyi és jogi infrastruktúra felépítésén van a hangsúly. Az első ügyfelekkel már zajlanak az egyeztetések, valamint konkrét megállapodások mentén máris el tudott indulni a közös munka. Amennyiben sikeresen szerepel a pilot projekt, úgy 2021 második felében, illetve 2022 elején kaphat majd nagyobb fókuszt a lengyel piac.

A hagyományos faktoringgal való nehézségeket természetesen többen is észlelték a nemzetközi piacon. Az utóbbi években egyre több országban (elsősorban Nyugat-Európában és Amerikában) jelentek meg számlafinanszírozással foglalkozó digitális vállalkozások. „Lengyelországban léteznek már hozzánk hasonlóan digitális faktoringgal és online hitelezéssel foglalkozó vállalatok, így egy egészen másfajta versenyre készülünk, mint a hazai piacon, ahol elsősorban olyan hagyományos és nagy piaci szereplőkkel versenyzünk, mint a bankok vagy a faktorházak” – mondta el Berényi Benjamin, a Péntech társalapító–ügyvezető igazgatója.

Egy év alatt 17 százalékkal drágult a garázsok átlagára Magyarországon, ezzel elérve a 9 millió forintot. Bérelni sem feltétlenül olcsó, a drágább fedett autóbeállók áráért akár már egy garzont is lehetne bérelni.

A Budapesti Értéktőzsde idén is folytatta a hagyományt, és ismét összegyűjtött ötven magyar sikertörténetet. A sorozatban kilencedik kiadvánnyal immár 450 cégre nőtt a BÉT50-esek klubja.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe ismét felülteljesítő volt a héten. A BUX csütörtöki a történelmi csúcsát is megdöntötte. A vezető részvények felemás eredményeket értek el.