Közel 70 ezerszer igényeltek álláskereső BKK-bérletet 2020-ban

Közel 70 ezerszer igényeltek álláskereső BKK-bérletet 2020-ban

Tavaly év végéig már csaknem 70 ezer alkalommal váltották ki az egy évvel ezelőtt bevezetett BKK havi álláskereső bérletet. Bár kezdettől fogva sokan vették igénybe az ingyenes utazásra jogosító támogatást, azonban a vírus begyűrűzésével az érintettek köre is jelentősen kiszélesedett, hiszen a budapesti regisztrált álláskeresők száma megduplázódott. Legtöbben októberben éltek a díjmentes utazás lehetőségével.

A Fővárosi Közgyűlés 2020. január 1-től biztosítja az ingyenes utazási lehetőséget a nyilvántartásban szereplő álláskeresők számára. A havi bérlet kiváltására azok jogosultak, akik Budapest Főváros Kormányhivatala illetékes kerületi hivatalában regisztrált álláskeresők, illetve budapesti állandó lakhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkeznek. A fővárosban tavaly januárban körülbelül 14 ezer olyan személyt tartottak nyilván, akik jogosultak voltak erre a támogatásra. 2020 júniusára azonban ez a szám több, mint duplájára, csaknem 30 ezerre nőtt, és az év végi adatok sem mutatnak jelentős csökkenést. Amennyiben az álláskeresés hosszabb ideig elhúzódik, a bérlet érvényességének lejártával, érvényes hatósági bizonyítvánnyal a havi szelvény ismét igényelhető.

Több, mint 5 ezer fő már 2020 januárjában igényelte az újfajta bérlettípust. A március közepén kihirdetett veszélyhelyzetig a Budapesti Közlekedési Központ 15 ezer darab álláskeresők számára váltható havi bérletet adott ki bérletpénztáraiban és ��gyfélközpontjaiban. A járvány első hullámával egy időben a csökkenő utasforgalommal együtt az álláskeresők bérletét kiváltók száma is csökkent, áprilisban mindössze 2297-en éltek az ingyenes utazás lehetőségével. Nyár közepén, az álláskeresők számának drasztikus megnövekedését követően ismét megélénkült a díjmentes termék iránti kereslet. Augusztus végéig több, mint 41 ezer alkalommal váltották ki az álláskeresők havi bérletét. Júliustól minden hónapban 6 ezernél több szelvényt adott ki a BKK. A legnagyobb kereslet októberben volt a termékre, csaknem 7500-an igényelték az álláskeresők bérletét. Ezek a számok azoknak az utasoknak az adatait is tartalmazzák, akik több, mint egy hónapig voltak Budapesten nyilvántartott álláskeresők, és ezért újra igénybe vették a bérletet.

Az álláskereső bérlet bevezetésekor még nem gondoltuk, hogy a járványveszély miatt az előző évekhez képest sokkal több ember megélhetése forog majd kockán” – mondta Borsi Dávid, a BKK kommunikációs vezetője. „A BKK társadalmi szerepvállalásának egyik alappillére az esélyegyenlőség növelése. Örülünk, hogy a járvány kedvezőtlen hatásainak enyhítésében a magunk eszközeivel részt vállalhatunk, és sokaknak segíthetünk, akik elvesztették munkahelyüket.

Hogyan igényelhető az álláskeresők havi bérlete?

A díjmentes bérletet kizárólag személyesen lehet kiváltani. Ehhez elengedhetetlenül szükséges:

· a kormányhivatal által kiállított, 30 napnál nem régebbi, papíralapú, eredeti hatósági bizonyítvány,

· egy személyazonosításra alkalmas okmány (például: személyi igazolvány),

· lakcímkártya bemutatása.

A bérlet kiváltásához szükséges hatósági bizonyítványt minden hónapban újra meg kell igényelni Budapest Főváros Kormányhivatala illetékes kerületi hivatalában, egészen addig, amíg az álláskeresési időszak tart. A díjmentes utazásra jogosító szelvény a kiváltás napjától érvényes.

(A borítókép forrása: Nyirő Simon / BKK)

Egy év alatt 17 százalékkal drágult a garázsok átlagára Magyarországon, ezzel elérve a 9 millió forintot. Bérelni sem feltétlenül olcsó, a drágább fedett autóbeállók áráért akár már egy garzont is lehetne bérelni.