A dollárnak semmi sem árthat! - az Akcenta CZ heti devizapiaci jelentése

A munkanélkülis��gi ráta januárban 3,8% volt. Az MNB 0,9%-os szinten, változatlanul hagyta a kamatot. A termelői árindex januárban 3,3%-kal növekedett. A PMI index a termelői ágazatban 60,9 pontról 57,4 pontra csökkent februárban. A beruházások növekedése 2017 negyedik negyedévében 14 %-kal növekedett az előző év ugyanezen időszakához képest.

 

A dollárnak semmi sem árthat!

Ezen a héten a forint az euróval szemben növelte veszteségeit, folytatva így a gyengülést, amely többé-kevésbé február óta kíséri. Hétfőn a 313 HUF/EUR árfolyam körüli értéken kezdődött a kereskedelem, amely szerda délelőttig a 314,5 HUF/EUR árfolyam szintig kúszott. Ez a forint leggyengébb árfolyama 2017. december közepe óta. Csütörtökön azonban elkezdődött a korrigálás, és a kereskedelem visszatért valamivel a 314 HUF/EUR árfolyam alá.

A forint változékonysága az amerikai dollárral szemben a hét első felében viszonylag csekély mértékű volt. Szerdán, az EUR/USD alakulását követve a forint nagyobb veszteségeket szenvedett el, a kereskedelem ezután kissé stabilizálódott a 257,0 USD/HUF szinten, majd csütörtökön is ilyen értékek körül folyt. Kedden a dollárnak segített a Fed új kormányzója, Jerome Powell viszonylag héja stílusú nyilatkozata. Szerdán megjelentek az adatok az amerikai gazdaság 2017. negyedik negyedéves növekedéséről, ami kissé lefelé módosult a növekvő import és az alacsonyabb tartalékok miatt. Hasonlóképpen, az amerikai gazdaság további statisztikái is gyengülést mutattak. „A dollárnak azonban nyilvánvalóan nem ártottak túlságosan ezek a számok, hiszen csütörtökön tovább erősödött az euróval szemben, 1,219 USD/EUR árfolyam szintig.” – mondta az AKCENTA CZ szakértője.

 

Gyorsuló félben a magyar gazdaság teljesítménye

Az MNB keddi ülésén a várakozásoknak megfelelően úgy határozott, hogy változatlanul hagyja a hitelkamatokat. A Monetáris Bizottság szerint a gazdasági növekedés felgyorsulásának köszönhetően a GDP Magyarországon majdnem elérte potenciálját. A Bizottság ugyanakkor arra számít, hogy a jelenlegi növekedési ütem 2018-ban folytatódni fog, majd a következő évben fokozatosan lassul. Az infláció tekintetében a januári fogyasztói árindex növekedése elérte a 2,1%-ot, a maginfláció pedig a 2,5%-ot, ami összhangban volt a bank inflációs előrejelzésével. A jegybank továbbra is azt várja, hogy 2019 közepéig az infláció eléri a bank által kitűzött 3%-os célt.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe az elmúlt hetek menetelés után jelentős korrekciót mutatott. A BUX gyengülése mellett valamennyi blue chip is veszteséggel zárta a mögöttünk hagyott hetet.