Az ipari termelési index áprilisban 0,8%-kal csökkent az egy hónappal korábbihoz és 3%-kal az előző év azonos időszakához képest. Áprilisban az építőipari termelési index az egy évvel korábbihoz képest 22,1%-kal nőtt. Az amerikai központi bank (Fed) 1,00-ről 1,25 százalékra emelte a kamatot.
Hullámzó euró- és dollárárfolyam
EURHUF: A forint a hét elején erősödött, és szerda délután elérte a 305,7 HUF/EUR körüli szintet. Ez 2016 novembere óta a legerősebb árfolyam. Csütörtök folyamán a közép-európai valutákra erős gyengítő nyomás nehezedett, 15 óra körül a forint visszatért a 308 forint/euró sávba.
USDHUF: A forint az amerikai dollárral szemben a hét első felében 273,5 HUF/USD szintig erősödött. Szerdán tovább folytatódott a folyamat, egészen 270,6 HUF/USD értékig, 2016 májusa óta a legmagasabbra emelkedett a forint árfolyama. Ez a főbb piacok napi eseményeire adott reakció következménye, mert a dollár gyengült az amerikai gazdaság gyenge májusi makrogazdasági adatai miatt. Szerda este a Fed ülése segített, hogy a dollár elsimítsa ezeket a veszteségeket. Csütörtökön már a forint gyengült a dollárral szemben, késő délután elérte a 276 HUF/USD szintet.
Kamatemelés az Egyesült Államokban
A többségi várakozásoknak megfelelően a Fed szerdai ülésén 25 bázisponttal emelte az irányadó kamatokat, ��s bejelentette, hogy még idén elkezdi az elmúlt években a mennyiségi lazítás programja keretében vásárolt kötvényállomány értékesítését. E portfólió értéke jelenleg 4,2 billió dollár, az „eszközök leolvasztásának” tempója pedig a gazdaság fejlődésétől függ.
A Fed elnöke, J. Yellen sajtótájékoztatóján bizalmát fejezte ki az amerikai gazdaság jelenlegi fejlődése iránt, amely, szavai szerint, továbbra is alapot adhat a kamatok növelésére. Yellen szerint a Fednek idén még egyszer emelnie kellene a kamatokat. Az infláció májusban 2% alá csökkent, de a célszámtól való elmaradást a Fed csak átmeneti jelenségnek tartja. „Szerintünk a Fednek egyelőre nincs oka aggodalomra az infláció alakulása miatt, ugyanis az előző öt hónapban (decembertől áprilisig), éves növekedési dinamikája meghaladta a célküszöböt, és a gazdaság a munkaerő-piaccal együtt továbbra is a stabil növekedés állapotában marad.” – mondta az AKCENTA CZ szakértője.