Összegezte tapasztalatait a FKI és a CEC

Május 25-én Budapesten került sor a helyi Civitas Europica Centralis (CEC) Alapítvány és a szlovákiai FÓRUM Kisebbségkutató Intézet közös munkamegbeszélésére, amely a két intézet által, a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával megvalósuló kutatási projekt keretében elvégzett „terepmunkák” (mélyinterjúk) főbb tapasztalatait összegezte.

A közös projekt célja, hogy gazdaságszociológiai eszközökkel vizsgálja a lehetséges hatásait azoknak a határ menti infrastrukturális fejlesztéseknek, melyek megvalósításáról Magyarország és Szlovákia kormányai még 2012-ben megállapodtak. A tervek szerint a magyar-szlovák határszakaszon 18 közvetlen közúti vagy vízi átjárhatóságot biztosító beruházás (köztük 5 db Ipoly-híd) megépítése valósul meg, a 2014 és 2020 közöti uniós (INTERREG V-A) forrásokból. A CEC és a FÓRUM arra tettek vállalást, hogy megvizsgálják ezeknek a fejlesztéseknek a lehetséges felzárkóztatási hatásait, és megpróbálják „előrejelezni” azt, hogy mely területeken nőhet meg az állampolgárok, vállalkozások igénye bizonyos határokon átnyúló (pl. tömegközlekedési, egészségügyi, szociális) „közszolgáltatások” iránt. A kutatás eredményei az elkövetkező hónapokban „esettanulmányok” formájában kerülnek feldolgozásra, valamint tervek szerint egy szeptemberi konferencia keretében az érdeklődő nagyközönség részére bemutatásra.

Csökkenő forgalom mellett is tovább javított valaha volt legmagasabb értékén a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe. A vezető részvények a veszteséges OTP kivételével nagyot erősödtek.