A kiskereskedelmi forgalom augusztusban +4,3 % é/é volt. A feldolgozóipari PMI indexe 51,3 pontról 57 pontra emelkedett. 2016 első felében az államháztartási hiány elérte a GDP 0,7%-át.
Sikeres napokat tudhat maga mögött a forint
Nagyon eredményes hetet zárt a forint. Hétfőn reggel 308,5 HUF/EUR szinten nyitott az árfolyam, hét közben folyamatos erősödést tapasztalhattunk, amely csütörtök délutánra elérte csúcspontját, ekkor 304,3-es áron jegyezték a forintot az euróval szemben. Ez az érték a 2015 májusa óta mért legjobb. A dollárral szemben a hét első felében gyengülő tendenciát figyelhettünk meg, szerdán azonban erősödni kezdett, és csütörtökön már a 272,5 HUF/USD szinten zárt az árfolyam.
Gátakat tör át a hazai deviza
A forint jelenleg szárnyal a régióban. Az utóbbi három hónapban egy erősödő trendet figyelhettünk meg, aminek következtében az árfolyam augusztus felénél átlépte a kritikus 309 HUF/EUR határt. Ezek után megközelítette a szintén kulcsfontosságúnak mondható 305 HUF/EUR szintet is, amelyet szerdán sikerült áttörnie. A forint jelentős erősödése mögött, véleményünk szerint, három fő faktor áll. Az első, hogy felminősítették Magyarországot „befektetésre ajánlott“ kategóriába. A második a jelentős többlettel rendelkező fizetési mérleg. A harmadik pedig az MNB nemrég hozott döntése, amely a 3 hónapos betétekkel és a finanszírozási összegekkel kapcsolatos. Szeptemberben volt utoljára ez a befektetetési eszköz korlátlanul elérhető, amely után egy átmeneti likviditási zavar keletkezett a piacon. A rövidtávú kamatok elkezdtek nőni, továbbá a forint iránti kereslet is növekedett. Az első két tényező várhatóan nem változik a közeljövőben, azonban előfordulhat, hogy a harmadik igen, hiszen a jegybanknál júliusban elhelyezett betétek hamarosan esedékessé válnak. Belátható időn belül várható, hogy a forint megközelíti a 300 HUF/EUR határt, de novemberben a forint likviditása valószínűsíthetően nőni fog, ami ismét nyomás alá helyezheti a magyar fizetőeszközt, ez pedig végső soron gyengüléshez vezethet.