A munkanélküliség aránya júniusban 5,1%. Az MNB kamatait változatlanul, 0,9%-on hagyta. A kiskereskedelmi bevétel májusban + 6,8% é/é volt.
Erős forintunk volt az elmúlt héten
A forint árfolyama a héten az euróval szemben hullámzó volt. Hétfőn erősödött a 311,3 HUF/EUR értékre, kedden nyereségeit törölte így az árfolyam a 314 HUF/EUR szintre került. Csütörtökön a forint ismét erősödött és a nap végét a 311,7 HUF/EUR értéken zárta. A hazai fizetőeszköz az utóbbi hónap folyamán most a legerősebb. Az MNB keddi tárgyalása lényegesen nem befolyásolta a forint árfolyamát. A forint az amerikai dollárral szemben a hét elején erősödött és kedden a 283 HUF/USD értéken volt. Azonban még a keddi napon elveszítette nyereségeit és visszazuhant a 285 HUF/USD értékre. Szerdán a befektetők az amerikai Fed esti tárgyalásának eredményére vártak. A bank a monetáris politikában nem eszközölt változásokat, a dollár azonban reagált a tárgyalásra és az este folyamán legyengült a 282 HUF/EUR szintre. Csütörtökön veszteségeit bővítette, a nap végét pedig a 281 HUF/EUR szinten zárta.
Változatlan politika a Fed-től
A héten a befektetők a Fed tárgyalását figyelték. A bank nem okozott meglepetést a piacoknak, mivel monetáris politikáját változatlanul hagyta. Másrészt viszont magabiztosan jelentette ki, hogy a rövidtávú gazdasági rizikók csökkentek, így készek már a szeptemberi tárgyalás után emelni a kamatokat, ez azonban elég valószínűtlen. Az esetleges kamatemelés sokkal inkább decemberre várható. A Fed kormányzója, J. Yellen továbbá figyelmeztetett a bizonytalan inflációval és a globális gazdaság növekedésével kapcsolatban.
Az MNB egyelőre nem változtat
Kedden az MNB ülésén kamatait változatlanul hagyta, ami összhangban van kijelentésével, miszerint kamatai „hosszabb ideig“ alacsony értéken maradnak. „Jelenleg az MNB a monetáris politika lazítására a „nem hagyományos eszközeit“ használja. Legutóbbi lényeges lépése a három hónapos limitált betéti kamateszköz bevezetése volt. Szeptembertől a három hónapos repó csak egyszer lesz közzé téve havonta, ami idáig minden héten rendelkezésre ált. Továbbá az is kiderült, hogy októbertől az MNB korlátozni fogja a kereskedelmi bankok hozzáférését ehhez az eszközhöz” – mondta az AKCENTA CZ devizapiaci elemzője. Az MNB oldaláról a közeljövőben nem várunk lényeges változásokat. A fő ok az, hogy a Brexit jövőbeli hatásával kapcsolatos aggodalmak csökkentek, és a jelenlegi monetáris kondíciók egyelőre megfelelnek az MNB követelményeinek.