Menedékbe vonultak a piaci szereplők a Brexit miatt

Nagy-Britannia és Észak-Írország Európai Unión belül töltött napjai meg vannak számlálva. Az Egyesült Királyság 1973 óta az EU tagja, azonban a múlt csütörtöki népszavazás eredményei alapján erősen valószínűsíthető, hogy legkésőbb 2018-ban kilép belőle. Az Európai Unióból való kilépés mellett Anglia és Wales polgárai tették le a voksot. Az Európai Unióban való bennmaradásra szavaztak Észak-Írország és Skócia lakosai.

A népszavazás eredménye valószínűleg jelentős volatilitást hoz, a kockázatos eszközöktől a biztonságos eszközök felé fordulnak a piaci szereplők, amely pénzpiaci bizonytalanságához vezet. A "biztonságba menekülést" egyébként már most is látjuk, hiszen az olyan, úgynevezett „safe haven” valuták erősödnek, mint az amerikai dollár, a japán jen és a svájci frank.

„Az Egyesült Királyság számára egy két éves áthidaló időszak kezdődik, amelynek során az Egyesült Királyság és az Európai Unió kapcsolatának új alapokra helyezéséről folyó tárgyalások történnek majd. A tárgyalások többek között a kereskedelemmel, a munkaerő-piaccal és az európai jogrend brit jogi rendszerbe illesztésével foglalkoznak majd” - vélekedik František Kovács, az AKCENTA CZ devizapiaci elemzője.

Míg a népszavazás eredménye az előzetes közvélemény kutatások alapján meglepetésként értékelhető, a Brexit-tel kapcsolatos piaci reakció mintaértékű. Az angol font péntek kora reggel erős eladási nyomás alá került. Az amerikai dollárral szemben 1,33 USD/GBP szint alá süllyedt, ami a brit valuta leggyengébb teljesítményeként értékelhető 1985 óta. Jelentősen veszített értékéből a font az euróval szemben is - 0,83 GBP/EUR, ami 2014 áprilisa óta a brit valuta legrosszabb értéke. 8 óra után azonban a fontnak sikerült korrigálnia veszteségei kisebb részét. A mai nap folyamán a font jelentős kilengéseire lehet számítani.

Az Egyesült Királyságban lezajlott népszavazás eredményét tükrözi vissza a közép-európai valuták gyengülése is. Az euróval szemben idén most a leggyengébb a magyar forint, amelynek árfolyama a kora reggeli órákban 320 HUF/EUR volt. Jelentősebb veszteségeket könyvelhetett el a forint az amerikai dollárral szemben is - az árfolyama 290 HUF/USD fölött alakult. A fonttal szemben a forint egészen a 382 HUF/GBP értékig erősödött.

A pénzpiacokon tapasztalható feszült hangulat miatt rövidtávon, azaz a következő néhány hétben a magyar forint eladási nyomás alatt maradhat. Jelen pillanatban nem látható világosan, hogy negatív hatással lesz-e a Brexit a magyar gazdaságra, ez nagymértékben függ majd az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti új kapcsolatok mikéntjétől.

Csökkenő forgalom mellett is tovább javított valaha volt legmagasabb értékén a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe. A vezető részvények a veszteséges OTP kivételével nagyot erősödtek.