Az ipari termelési index áprilisban +5,3% é/é volt. A fogyasztói árindex májusban +0,3% h/h és – 0,2% é/é volt. A kereskedelmi mérleg többlete áprilisban 959 millió euró volt, ami eddig a 3. legmagasabb érték. A bruttó hazai termékindex az első negyedévben – 0,8% h/h és + 0,9 % é/é volt.
A kezdeti erősödést gyengülés követte a forint árfolyamain
A forintnak a hét elején sikerült megőriznie múlt heti nyereségeit. Az első néhány napban a forintot erősödő trend kísérte, amelynek köszönhetően az árfolyam elérte a 309,8 HUF/EUR értéket. Április közepe óta ez a legerősebb értéknek számít. Csütörtökön ez az irány megfordult és a nap végén a 311,3 HUF/EUR szinten zárt az árfolyam.
Hétfőtől egészen szerdáig az amerikai dollárral szemben is jó eredményeket produkált a hazai fizetőeszköz. Szerda délután az árfolyam elérte a 271,7 HUF/USD szintet, ami a legerősebb érték az utóbbi hónapban. Csütörtökön a dollár megszerezte a piacon a vezető pozíciót, így a forint nagyrészt elveszítette korábbi nyereségeit. A csütörtöki nap végén az árfolyam a 274,8 HUF/USD értéken állt meg.
A fogyasztói árak májusban ismét deflációba kerültek. A következő hónapokban nem várható az árak növekedése, várhatóan a nullás érték körül fog mozogni. Ősztől feltételezhetően növekvő lesz a trend, amely 2017-ben már jelentősen felgyorsulhat.
A tartósan csökkenő árak nem tesznek jót a gazdaságnak
Balatoni András, az MNB vezető közgazdásza bejelentette, hogy a központi bank jelenleg nem aggódik az alacsony infláció és az árak deflációs rizikója miatt. A vezető hozzátette, hogy a fogyasztói árak csekély növekedése pozitív hatással van a magyar gazdaságra, mivel ennek köszönhetően a háztartások vásárlóereje és fogyasztói étvágya is növekszik.
„Másrészt, Balatoni figyelmeztetett, hogy a tartósan csökkenő árak nem kedveznek a gazdaság kondíciójának, hiszen ilyen esetben a cégek bevételei csökkennek. Ebből kifolyólag a munkáltatók nem fogják emelni a béreket - és, mivel a csökkenő bérek miatt lohad a fogyasztói étvágy, illetve a cégek bevétele is - ami negatív gazdasági ciklust idéz elő” – vélekedett az AKCENTA CZ devizapiaci elemzője.