A pénzügyi piacok figyelme jelenleg arra összpontosul, hogy milyen eltérések tapasztalhatóak a világ központi bankjainak monetáris politikához való hozzáállásában.
Sok éven át a legtöbb központi bank monetáris politikája szokatlanul laza volt, a kamatlábak nulla körüli szinten alakultak, és olyan nem hagyományos eszközöket is bevetettek ennek támogatása érdekében, mint például a mennyiségi laz��tás. Az amerikai és európai gazdaság bár lassan, de fokozatosan és viszonylag sikeresen vissza tudott térni a haladás útjára. Az amerikai Fed, illetve az angol BoE már hónapokkal ezelőtt bejelentette, hogy 2016-ban szigorítani fogja a monetáris politika feltételeit, csupán az a kérdés, hogy mikor és milyen mértékben történik ez meg.
A rekord alacsony olajárak, a kínai gazdaság fenntarthatóságával és fejlődésével kapcsolatos félelmek és a magas bizonytalanság a pénzügyi piacokon egyaránt hozzájárultak ahhoz, hogy a bankok átértékelték monetáris politikájuk tervezett szigorítását. A Fed már 2015-ben belekezdett kamatai emelésébe, mégpedig 0,0-0,25%-ról 0,25-0,5%-ra, továbbá erre az évre még négy ilyen ciklust határozott meg. A BoE-nél még erre a lépésre várni kell, ennek ellenére a nullás kamatok ideje már lassan lejár. A Fed-del és BoE-val ellentétben az Európai Központi Bank (EKB) egyértelműen a monetáris politika további lazítását tervezi.
„Figyelembe véve a növekvő globális kockázatokat és a nagy ingadozásokat az áru- és pénzügyi piacokon, már csak kevesen gondolják úgy, hogy a Fed, vagy a BoE idén nagyobb változásokat eszközölne. Nagy-Britanniában viszonylag élénk eszmecserét folytatnak a Brexit-tel kapcsolatban, mivel a gazdasági növekedés elmarad a várakozásokhoz képest, és az infláció továbbra is a nullához közeli értéken marad. Ebben a helyzetben ésszerű a tartózkodó hozzáállás a monetáris politikával kapcsolatban” – mondta el Frantisek Kovács az AKCENTA CZ devizapiaci elemzője. A szakértő szerint még az Egyesült Államokban sem jött el a megfelelő idő a monetáris feltételek szigorításához: a már említett kockázatok mellé a választásokkal kapcsolatos jelentős bizonytalanság is csatlakozik. „Nagyon nehéz megjósolni, hogy milyen lesz az amerikai gazdaság víziója az új elnök megválasztása után, a fiskális politika inkább expanzív lesz-e, vagy enyhén korlátozott. Az idei év tele van kérdésekkel” - vélekedik a piaci elemző.