Heti devizapiaci elemzői vélemény

A feldolgozóipar PMI indexe januárban 49,9 pontról 53 pontra emelkedett.
A kereskedelmi mérleg novemberben meghaladta a 687 millió eurót.
A kiskereskedelmi forgalom decemberben +4,5% é/é volt.

 

A forint/euró árfolyamban ezen a héten nem történt jelentős változás. A forint az elmúlt napokban tartotta az előzőleg elért többé-kevésbé erős szintet. Az árfolyam a 309,3 – 312 HUF/EUR sávban mozgott. Csütörtökön a 310 HUF/EUR szinten zárt, utoljára 2015 decemberében volt ilyen erős a magyar deviza.

A forint/dollár árfolyam alakulása a hét első felében viszonylag eseménytelen volt, az árfolyam a 285 HUF/EUR szinten mozgott. Szerdán a fő piacokon a dollár jelentős eladási hullámba került, melyet részben W.Dudleye – a FED tisztségviselőjének kijelentése okozott, de közrejátszott még a kedvezőtlen amerikai ISM index, továbbá az is, hogy a befektetők nem számolnak további kamatemeléssel a közeljövőben. Ennek következtében a dollár jelentősen gyengülni kezdett, amely csütörtökön is folytatódott. A kereskedést a nap végén 277,5 HUF/USD szinten zárták – összegezte az elmúlt időszakot az AKCENTA CZ elemzője.

Az MNB alelnöke, Windisch László elmondta, hogy nem aggódnak a forint erősödése miatt. Hozzátette, hogy az MNB nem határozott meg semmilyen elérni kívánt árfolyamszintet. Azt csak abban az esetben tenné, ha az árfolyam elmozdulása gátolná az inflációs cél elérését. Windisch László megerősítette, hogy a központi bank a kamatot továbbra is változatlanul az 1,35%-os szinten kívánja tartani. Tekintettel arra, hogy az EKB továbbra is folytatja a jelenlegi politikáját, illetve a FED még vár a kamatemeléssel, az AKCENTA CZ azt feltételezi, hogy az MNB lazábban nyitva hagyja a monetáris csapokat. Hasonlóan a többiek monetáris politikájához a Bank of England sem tervez kamatemelést.

Csökkenő forgalom mellett is tovább javított valaha volt legmagasabb értékén a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe. A vezető részvények a veszteséges OTP kivételével nagyot erősödtek.