Az ipari termelés novemberben -1,4% h/h és + 9,5 % é/é volt
A fogyasztói árindex decemberben + 0,9% é/é volt
A forint az euróval szemben már a hét elején a gyengébb értékek felé haladt. Hétfőn a kereskedés 317 HUF/EUR árfolyamon történt, kedden azonban már a 319 HUF/EUR szinten, amely az elmúlt évet figyelembe véve igen gyenge érték. A délután folyamán a forintnak sikerült korrigálnia veszteségei nagy részét. Szerdán a hazai fizetőeszköz rövid időre elérte a 314,5 HUF/EUR árfolyamot. Csütörtökön lényegesebb változás nem történt, így az üzleti órákat 315,2 HUF/EUR árfolyammal zárta.
Hasonló volt a forgatókönyv a dollárpáron is. A hét elején gyengült a forint, kedden 293,8 USD/HUF volt az árfolyam. Szerdán megfordult a helyzet, és a kereskedés elérte a 290 HUF/USD szintet, csütörtökön pedig a 290,7 HUF/USD árfolyamon zárt – értékelte az elmúlt hetet az AKCENTA CZ elemzője.
Az MNB bejelentette, hogy 2016 áprilisától megszünteti a kéthetes jegybanki betétet, amely a bankok eszköztárában is szerepel. A jegybank a lépéstől azt várja, hogy 400-800 milliárd forint értékű állampapír vásárlást idéz elő. Az MNB továbbá vonzóbbá tette, és megnövelte a kamat swapok mennyiségét is. Ezzel a lépéssel a bank arra szeretné a befektetőket ösztönözni, hogy forint alapú értékpapírokat vásároljanak.
Mi történt a kínai pénzügyi piacon? Egyrészt a részvénypiacokon végbement nagy mértékű kiárusítás, a nem túl biztató gazdasági adatok és a jüanra gyakorolt eladási nyomás okozott problémát. Emellett a központi bank jüant támogató intervenciója, illetve az állami irányítású alapok részvénypiaci támogatása okozta a befektetők bizonytalanságát. Mindez a kínai gazdaság kondícióját is megingatta. Az AKCENTA CZ elemzője szerint ezt követően a jegybankon fog múlni, hogy a befektetők bizalmát visszaszerezze, és megbirkózzon a spekulánsokkal.