Megnevezték a 2022-es év legjobbjait a sportági szövetségek

Megnevezték a 2022-es év legjobbjait a sportági szövetségek

A pekingi olimpia magyar hőseit, idei világbajnokot és Európa-bajnokot, a labdarúgó válogatott új csapatkapitányát, és a GazMagnak interjút adó sportolót is találhatunk az év legjobbjai között.

A Magyar Távirati Iroda Sportszerkesztőségének felkérésére a hazai szövetségek 1964 óta minden esztendőben eldöntik, hogy sportágukban kik az év legjobbjai. Idén 58 sportág szövetsége válaszolt az MTI megkeresésére.

A voksolás történetében az abszolút csúcstartó Portisch Lajos sakknagymester, aki 23-szor lett első 1964 és 1994 között.

Az idei győztesek közül kiemelkedik a tájékozódási búvárúszó Balázs Péter 19. elsőségével, míg a curlinges Szekeres Ildikó 11. alkalommal, vegyes váltó partnere Nagy György, a teniszező Fucsovics Márton és a vitorlázó Érdi Mária tizedszer, a bridzsjátékos Fischer Brigitta, uszonyosúszásban Senánszky Petra, a sífutó Kónya Ádám és a sílövő Panyik Dávid egyformán kilencedszer bizonyult a legjobbnak.

A legeredményesebb hazai klubok közül a Vasas hét, az Újpest hat, az MTK és a Ferencváros öt-öt, a Budapesti Honvéd pedig négy elsőséget mondhat magáénak. Külföldi egyesület képviseletében hat versenyző zárt az élen.

Az olimpiai sportágak legjobbjai meghívást kapnak az M4 Sport-Az év sportolója gálára, január 9-én a Magyar Állami Operaházba.

A 2022-es év legjobb sportolóinak névsora

(Név, klubcsapat, megjelölve hányadszor zárt az élen)

Asztalitenisz:

  • András Csaba (TTC Fortuna Passau) 1.
  • Nagyváradi Mercédesz (TSV Schwabhausen) 1.

Autósport:

  • Kiss Norbert (Révész TRT KFT) 2.

Atlétika:

  • Halász Bence (Szombathelyi Dobó Sportegyesület) 4.
  • Kozák Luca (Debreceni SC) 2.

Birkózás:

  • nők: Nagy Bernadett (UTE) 1.
  • kötöttfogás: Fritsch Róbert (Budapesti Honvéd SE) 1.
  • szabadfogás: Muszukajev Iszmail (FTC) 2.

Bridzs:

  • Talyigás Péter (MTK Budapest) 1.
  • Fischer Brigitta (MTK Budapest) 9.

Búvárúszás – tájékozódási búvárúszás:

  • Balázs Péter (Amphora Búvárklub) 19.
  • Hatházi Katalin (Amphora Búvárklub) 6.

Búvárúszás – uszonyosúszás:

  • Mozsár István Alex (Mátrai Erőmű Búvárklub) 1.
  • Senánszky Petra (Debreceni Búvárklub) 9.

Cselgáncs:

  • Ungvári Attila (Győri Atlétikai Club - II. kerület Dózsa) 1.
  • Özbas Szofi (Budapesti Honvéd SE) 2.

Curling:

  • Nagy György (Vasas SC) 10.
  • Szekeres Ildikó (Vasas SC) 11.

Erőemelés – erőemelés szakág:

  • Enahoro Asein (Westfit Gym SE) 1.
  • Sallai Eszter (PowerBuilder SE) 1.

Erőemelés – fekvenyomás szakág:

  • Kubatov Géza (Sugó Power SE) 1.
  • Szabó Ágnes (Békéscsabai Súlyemelő SE) 8.

Evezés:

  • Pétervári-Molnár Bendegúz (Budapest Evezős Egyesület) 3.
  • Bertus Kitti (Külker Evezős Klub Óbuda) 2.

Fallabda:

  • Farkas Balázs (Tatabányai Squashberek Sportegyesület) 5.
  • Chukwu Hannah (Tatabányai Squashberek Sportegyesület) 4.

Floorball:

  • Diószeghi Levente (Dunai Krokodilok SE) 1.
  • Lelovics Nóra (Szőnyi Palánkdöngetők Köre) 2.

Footgolf:

  • Bacskai Bence (Royal) 3.
  • Ujvári Izabella (Nimród) 3.

Golf – amatőr szakág:

  • Kötél Bence (Balaton Golf Club) 2.
  • Jaczkovics Emma (Golfiesta SE) 1.

Golf – profi szakág

  • Lugosi Tamás (Profi Magyar Golf SE) 7.

Gó:

  • Bővíz Dominik (MGE) 3.
  • Pocsai Rita (Origó) 1.

Gyorsasági görkorcsolya:

  • Lukács Soma (TDKE Tatabánya) 1.
  • Gardi Dominika (Tornádó Team Szeged) 8.

Hódeszka:

  • Fricz Botond (Ámos Hegyi Grund Snowboard SE) 6.
  • Kozuback Kamilla (Whistler Valley SC) 1.

Íjászat:

  • Szijártó László (Eleven Világ Íjász Egyesület) 1.
  • Györgyné Kereszt Piroska (Ring SE) 1.

Jet-ski:

  • Jászai Csongor (Aktív SC) 1.

Jégkorong:

  • Hári János (Hydro Fehérvár AV19) 1.
  • Németh Anikó (MAC Budapest) 2.

Kajak-kenu:

  • Kopasz Bálint (Győri Vízisport Egyesület) 4.
  • Bragato Giada, Nagy Bianka (Tiszaújváros, MVM Szegedi VSE) 1.

Karate:

  • Tadissi Yves Martial (UTE) 4.
  • Boussebaa Aicha (AC-Sinus SE) 1.

Kerékpár:

Kézilabda:

  • A magyar szövetség (MKSZ) ezúttal is csak januárban, hagyományosan a januári nagy torna (ezúttal férfi vb) után nevezi meg az év legjobbjait.

Kickbox:

  • Fésű Lajos (HALKER-Király Team) 1.
  • Mezei Nikolett (Barátság SE) 1.

Korcsolya – rövidpályás gyorskorcsolya:

Korcsolya – műkorcsolya:

  • Chtchetinina Ioulia, Magyar Márk (páros, HKA) 3.
  • Ignateva Mariia, Szemko Danijil (jégtánc, Hoffmann Korcsolya Akadémia) 1.

Korcsolya – szinkronkorcsolya:

  • Team Passion 1.

Kosárlabda:

  • Perl Zoltán (Falco-Vulcano Energia KC Szombathely) 2.
  • Fegyverneky Zsófia (Sopron Basket) 6.

Labdarúgás – nagypályás szakág:

  • Szoboszlai Dominik (RB Leipzig) 1.
  • Turányi Lilla (Bayer Leverkusen) 1.

Labdarúgás – futsal szakág:

  • Dróth Zoltán (Haladás VSE) 5.
  • Torma Lilla (DEAC) 1.

Lovassport:

  • Yom Tov Jázmin (díjlovas, Unikornis Díjlovagló Egyesület) 1.
  • Szuhai Péter (díjugrató, DVTK) 1.

Motorsport:

  • Lencsés Donát Dániel (S-Riders Kft.) 1.
  • Mohácsi Zsófia (Hungarian Quad Challenge SE) 1.

Ökölvívás:

  • Gémes Levente (Szeged) 1.
  • Hámori Luca (Fitt-Box Club Kőszeg) 2.

Öttusa:

  • Szép Balázs (UTE) 1.
  • Gulyás Michelle (UTE) 1.

Ritmikus gimnasztika:

  • Pigniczki Fanni (MTK Budapest) 5.

Rögbi – 7-es szakág:

  • Gyurcsik Mózes (Battai Buldogok) 1.

Rögbi – 15-ös szakág:

  • Márki Roland (Fit World Gorillák RC) 1.

Rögbi – nők:

  • Oláh Dorottya (Fehérvár RC) 1.

Röplabda – teremröplabda szakág:

  • Kovács Zoltán (Pénzügyőr SE) 1.
  • Fábián Fanny (Vasas Óbuda) 1.

Röplabda – strandröplabda szakág:

  • Hajós Artúr és Stréli Bence (SRSE) 4.
  • Villám Lilla és Szombathelyi Szandra (Vasas SC) 2., illetve 7.

Sakk:

  • Bánusz Tamás (Bányász Sportkör Ajka) 1.
  • Hoang Thanh Trang (Honvéd Auróra Sportegyesület) 4.

Sí – alpesi sí szakág:

  • Kékesi Márton (DVTK) 2.
  • Tóth Zita (Vasas SC) 5.

Sí – sífutás szakág:

Sí – sílövészet szakág:

  • Panyik Dávid (Honvéd Zalka SE) 9.

Sportlövészet:

  • Péni István (UTE) 6.
  • Sike Renáta (Budapesti Honvéd SE) 2.

Súlyemelés:

  • Fekécs Szilárd (Békési TE) 3.
  • Mitykó Veronika (Békéscsaba) 3.

Szektorlabda – szektorlabda szakág:

  • Pákai György (DÖKE Komló) 6.

Szektorlabda – 12 érintéses szakág:

  • Kovács Nándor (Debreceni SC) 1.

Szinkronúszás:

  • Götz Lilien (Sirenia SE) 1.

Szkander:

  • Baumann Ádám (Maláj Team Szkander SE) 1.
  • Kőváriné Ivánfi Brigitta (Megtorló Karok Szolnok) 6.

Szörf:

  • Sánta Bence (Magyar Szörf Akadémia Sportegyesület) 2.
  • Simon Hanna (Körte Hegyi és Vízi Sportok Egylete) 2.

Szumó:

  • Buzás Patrik (Érdi Spartacus SC) 2.
  • Elekes Enikő (Kőbánya Sport Club) 1.

Tájékozódási futás:

  • Bakó Áron (Tabáni Spartacus SKE) 5.
  • Sárközy Zsófia (Tabáni Spartacus SKE) 3.

Táncsport – akrobatikus rock and roll szakág:

  • Király Ádám (Rock and Magis Sportegyesület) 1.
  • Mercs Gréta (Tornádó Hungary Táncsportegyesület) 1.

Táncsport – versenytánc szakág:

  • Andrea Silvestri (Valcer TáncSport Egyesület) 8.
  • Váradi Martina (Valcer TáncSport Egyesület) 8.

Teqball:

  • Bakó Ádám (Steqerz-Halmozó Teqball Sportegyesület) 1.
  • Vasas Lea (Agroméra Teqball Academy) 1.

Teke:

  • Zapletán Zsombor (Zengő Alföld Szegedi TE) 2.
  • Hári Boglárka (FTC) 1.

Tekvondó:

  • Salim Omar (MTK Budapest) 2.
  • Patakfalvy Luca (MTK Budapest) 6.

Tenisz:

  • Fucsovics Márton (MTK Budapest) 10.
  • Bondár Anna (Hajdúszoboszló SE) 2.

Testépítés és fitnesz – testépítés szakág:

  • Nyircsák József (Getfit SE) 3.

Testépítés és fitnesz – fitnesz szakág:

  • Balogh Eszter (Marcipán Fitness SE) 2.

Tollaslabda:

  • Kőrösi Ágnes (Érdi VSE) 1.
  • Pytel Gergő (Multi Alarm SE) 1.

Torna – szertorna szakág:

  • Mészáros Krisztofer (Győri AC) 2.
  • Kovács Zsófia (Dunaújvárosi Központi SE) 6.

Torna – aerobik szakág:

  • Mazács Fanni (Pécsi Sport Nonprofit Zrt.) 4.
  • Bali Dániel (Pécsi Sport Nonprofit Zrt.) 8.

Torna – akrobatikus torna szakág:

  • Bernáth Dorina-Stattner Noémi női páros (Balance Akrobatika és Torna Club) 2.

Torna – gumiasztal szakág:

  • Vincze Ákos (DKSE) 2.

Triatlon:

  • Lehmann Csongort (Tiszaújvárosi Triatlon Klub) 1.
  • Bragmayer Zsanett (Team Újbuda SE) 4.

Úszás:

  • Milák Kristóf (Budapesti Honvéd SE) 4.
  • Mihályvári-Farkas Viktória  (FTC) 1.

Úszás – nyíltvízi szakág:

  • Rasovszky Kristóf (Balaton Úszó Klub Veszprém) 4.
  • Olasz Anna (Szegedi Úszó Egylet) 4.

Vitorlázás:

  • Vadnai Jonatán (Balatonfüredi Yacht Club) 1.
  • Érdi Mária (Magyar Villamos Művek Sportegyesület) 10.

Vívás:

Vízilabda:

  • Jansik Szilárd (FTC-Telekom Waterpolo) 1.
  • Parkes Rebecca (Tigra-ZF-Eger) 1.

Magyarország 20 évvel ezelőtt csatlakozott az Európai Unióhoz. A csatlakozás évfordulóját évek óta futóversennyel ünneplik Budapesten, a rendezvényév évre rengeteg embert mozgat meg. A 20 kilométeres távot egyéniben és csapatban is teljesíteni lehetett.

A Budapesti Értéktőzsdén is érződött az egész Európára jellemző kedvezőtlen befektetői hangulat. A BUX eséséből a főbb részvények többsége is kivette a részét.