Magyar egyetemeken képzik a jövő önjáró gépjárműveinek fejlesztőit
**A járműipar a magyar gazdaság húzóágazata. Magyarország szerepe a gépjármű gyártás mellett egyre jelentősebb az autóipari kutatás-fejlesztés területén is, nagy, nemzetközi konszernek hoztak létre jelentős fejlesztő intézeteket hazánkban. A további fejlődésnek kulcsfontosságú feltétele e komplex, interdiszciplináris szakterület kihívásaira felkészített magasan kvalifikált szakemberek képzése. Ezt az igényt hivatott kielégíteni az az együttműködési megállapodás, melyet a napokba írt alá a BME, az ELTE és az MTA SZTAKI.**
Napjaink járműipari fejlesztései az intelligens és autonóm közlekedési technológia létrehozásának irányába haladnak. Ehhez a trendhez illeszkedő, a terület ipari kutatás-fejlesztésében érdekelt vállalatokkal együttműködésben kialakított képzési struktúra megteremtésére hozta létre újszerű, egyetem-kutatóintézet-ipar szövetségben a BME, az ELTE, az MTA SZTAKI a Bosch és a Knorr Bremse közreműködésével a RECAR (_Research Center for Autonomous Road vehicles_) programot.
A program célja az ipari, egyetemi, kutatóintézeti tudástőke és gyakorlati tapasztalat szinergiáinak felhasználásával a tématerület magasan kvalifikált szakembereinek képzése. Ennek során jelentős hozzáadott értéket teremt az autonóm gépjármű-irányítás kutatásában, és hozzájárul a kutatási eredmények hatékony felhasználásához is a műszaki és informatikus képzésekben. Az együttműködés keretében az egyetemeken két új, angol nyelven oktatott mesterszak indítását tervezik melyekbe különböző – elsősorban mérnöki és informatikus - alapszakok hallgatói jelentkezhetnek. A 2017 februárjában induló képzésekben résztvevők a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karán „_Autonomous Vehicle Control Engineer_” néven, illetve az ELTE Informatikai Karán „_Computer Science for Autonomous Driving_” elnevezéssel szerezhetnek mérnöki illetve informatikus diplomát.
A tervezett RECAR Központban a csúcstechnológiai kutatás-fejlesztés és oktatás céljait szolgáló laboratóriumok jönnek létre. A nemzetközi szinten is egyedülálló, ipari együttműködésben létrehozott képzések jelentősen hozzájárulnak a hazai magas hozzáadott értékű munkahelyek számának növekedéséhez ezen a stratégiailag fontos területen.
Az intelligens közlekedési eszközök fejlesztése nem új keletű kezdeményezés. A járművezetőt támogató rendszerek (driver assistant system – DAS) számos, ma már szinte mindennaposnak számító (navigációt és parkolást segítő rendszerek, biztonságot fokozó) eszközeinek fejlesztése jelzi ennek a folyamatnak különböző állomásait, melyek elvezetnek az önjáró autó létrehozásához. Több autógyártó cég is előállt már autonóm autóval, azonban a tökéletesen és minden körülmények között biztonságosan önállóan közlekedő gépkocsi prototípusa még várat magára. A RECAR program jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország ennek a folyamatnak az egyik központja legyen.
_(Forrás: MTA SZTAKI)_
A lavinakutatástól a repülők jégtelenítéséig számos területen elterjedtek a digitális megoldások. A téli sportokban is egyre nagyobb szerepet kap a diagnosztika és az innováció.
Lenduletes rajtot vett a magyarországi részvénypiac 2026-ban. A BUX index január végére, új rekordot elérve 128 831,58 pontra emelkedett, ami 16 százalékos növekedést jelent a 2025-ös záróértékhez viszonyítva.
Tavasszal ismét intenzív kereslet fogja jellemezni a szektort az Otthon Centrum szakértője szerint. Az ingatlanpiac erősen helyfüggő, így továbbra is nagy különbség várható az eltérő földrajzi körzetekben található lakóingatlanok között.
Az utolsó pillanatokban ötkarikás indulóvá váló Brunner Blanca hasznos tapasztalatokat szerzett első olimpiáján. A fiatal magyar snowboard krosszos a 32. helyen végzett.