Fűtésmentes irodaházat építenek Bécsben

Fűtésmentes irodaházat építenek Bécsben

Nem lesz fűtés abban az irodaházban, amelynek a napokban tették le az alapkövét Bécs új városrészében, Aspern Seestadtban. Az épület szellőzéséhez a termeszvárak adták az ötletet, a fűtéshez az emberek és a világítás által leadott hőt használják majd.

Nyolcvan centi vastag téglafalak, háromrétegű fa ablakok, modern szenzortechnológia – ezek a fő jellemzői annak a legújabb irodaháznak, amely 7.000 négyzetméteren, Robin néven valósul meg az osztrák fővárosban. A három tömbből álló épületegyüttesben háromszáz munkahely lesz majd. Különlegessége, hogy se az épület fűtése, se a hűtése nem jár majd szén-dioxid-kibocsátással.

Erwin Soravia, az ingatlanfejlesztő konszern vezetője az osztrák közmédiának, az ORF-nek elmondta, hogy a termeszvárak szolgáltatták az ötletet az épület szellőzésének megtervezésekor. A fűtőtestek maguk az emberek lesznek, minden emberi test ugyanis 80-90 Watt hőt ad le a környezetének. De ugyanígy eltárolják majd a téglafalakba például a lámpák által leadott hőt is.

A hagyományos építőanyagoknak és modern technológiának köszönhetően az épületben így fűtés nélkül is folyamatosan minimum 22 fok lesz és mindig jó levegő lesz a helyiségekben. Az épület klimatizálását pedig – a nyolcvan centi vastag falakon túl – energia-önellátó hűtési rendszer biztosítja majd.

Mivel az épület hűtésére-fűtésére nem kell költeni, az üzemeltetésnél pedig a hardver helyett a szoftverre helyezik a hangsúlyt, az épület rezsiköltsége – a teljes élettartama alatt – 30 százalékkal alacsonyabb, mint a hagyományos irodaházaké. Az innovatív épületkomplexum várhatóan 2024-ben készül el.

Magyarország 20 évvel ezelőtt csatlakozott az Európai Unióhoz. A csatlakozás évfordulóját évek óta futóversennyel ünneplik Budapesten, a rendezvényév évre rengeteg embert mozgat meg. A 20 kilométeres távot egyéniben és csapatban is teljesíteni lehetett.

Idén is közel háromszáz bor szállt ringbe a Budapest Airport bora címért. A második alkalommal kiírt verseny öt győztesét a vállalat a legfontosabb partnereivel közösen, vakkóstolás keretében választotta ki.

A Budapesti Értéktőzsdén is érződött az egész Európára jellemző kedvezőtlen befektetői hangulat. A BUX eséséből a főbb részvények többsége is kivette a részét.